Alan Barber Cup Draw 2017/18

 

Round 1: to be played by October 22nd 2017

 

Old Olavians

BYE

 

Old Citizens lost to Old Westminsters 0-3 at Highgate 23/09/17:

S.Chapman & N.Gill lost to L.Brock & M.Lewin 1-3 (13-14, 12-4, 12-4, 12-7)

B.Friedman & S.Kelly lost to E.Rose & K.Lim 0-3 (2-12, 3-12, 6-12)

J.Navani & S.Packer lost to S.Shah & J.Sherwood 0-3 (11-12, 11-12, 7-12)

 

Old Wulfrunians beat Old Aldenhamians 3-0 at Wolverhampton 08/10/17:

C.Austin & A.Simmons beat C.Rennie & G.Pulsford 3-0 (12-4, 12-8, 12-8)

D.Jones & MW.Yates beat A.Rennie & P.Lyndon 3-0 (12-0, 12-5, 12-4)

Old Aldenhamians conceded third pair

 

Old Etonians lost to Old Harrovians 2-1 at Westway 18/10/17:

J.Cobb & T.Kirkby lost to T.Dunbar & O.Denby 0-3

A.Knight & A.Illingworth lost to J.Fleming & H.Collins 0-3 (4-12, 10-13, 12-13)

A.Wellesley & B.Harrison beat N.Shaw & E.Hewens 3-2

 

Old Berkhamstedians

BYE

 

Lancing beat Old Edwardians 2-1 at Eton 05/11/17:

G.Campbell & M.Scurr beat R.Tyler & R.Malik 3-0 (12-6, 12-3, 12-1)

D.Foster & T.Betts beat M.McGeoch & S.Purkis 3-0 (12-9, 12-6, 12-4)

A.Abrahams & G.Habershorn lost to P.Scholey & P.Thompson 0-3 (6-12, 1-12, 3-12)

 

Old Ipswichians lost to Old Cholmeleians 1-2 at Ipswich 16/09/17:

W.Gibbons & Tom Fletcher lost to G.Chapman & N.Addy 0-3 (5-12, 7-12, 8-12)

T.Gregory & Tim Fletcher lost to J.Ho & D.Lioubimov 1-3 (2-12, 14-13, 13-15, 7-12)

S.Cass & S.Christopher beat E.Davis & T.Halstead 3-0 (12-7, 12-7, 12-6)

 

Old Salopians

BYE

 

Round 2: to be played by Jan 28th 2018

Home team named first

 

Old Wulfrunians beat Old Harrovians 2-1 at Wolverhampton 26/11/17:

A.Simmons & C.Austin lost to N.Shaw & O.Denby 0-3 (3-12, 6-12, 8-12)

MW.Yates & A.Husselbee beat H.Duncan & Z.Smith 3-2 (9-12, 12-11, 7-12, 12-6, 12-8)

Old Harrovians conceded third pair

 

Old Salopians beat Old Cholmeleians 2½-½ at Eton 11/01/18:

G.Thomason & E.Taylor beat J.Ho & N.Addy 3-1 (9-12, 12-4, 12-9, 15-11)

C.Hughes & S.Welti drew with M.Kovar & J.Marks 2-2 (13-10, 8-12, 9-12, 12-10 timed out)

T.Cox & T.Gerrard beat Ar.Bhattacharya & G.Chapman 3-0 (12-3, 12-8, 12-3)

 

Old Olavians beat Old Westminsters 3-0 at Highgate 20/01/18:

J.Toop & P.White beat E.Rose & R.Houlden 3-0 (12-6, 13-12, 12-1)

M.Wiseman & K.Walton beat H.de Quetteville & S.Shah 3-0 (12-1, 12-3, 12-6)

H.Wiseman & H.Ravi beat K.Lim & H.Young 3-0 (12-2, 12-6, 12-1)

 

Lancing beat Old Berkhamstedians 2-1 at Highgate 21/01/18:

G.Campbell & J.Betts beat A.Joyce & C.Nicholls 3-1 (5-12, 12-6, 3-3 ret)

T.Betts & M.Scurr beat A.Rattan & C.Holroyd 3-1 (12-6, 5-12, 12-0, 12-2)

D.Foster & A.Lumbard lost to M.Blundell & J.O'Neill 1-3 (10-13, 12-8, 9-12 ret)

 

 

Semi-Finals at Eton 2:30pm 11th February 2018

 

Old Olavians beat Old Wulfrunians 2½-½

J.Toop & H.Wiseman beat C.Austin & S.Simmons 3-0 (12-6, 12-2, 12-7)

S.Cooley & T.Barker beat MW Yates & D.Jones 3-0 (12-8, 12-1, 12-4)

P.Sathiamoorthy & S.Balaji drew with A.Husselbee & MA Yates 2-2 (7-12, 14-13, 8-12, 12-10)



Old Salopians beat Lancing 2-1

E.Taylor & S.Welti lost to G.Campbell & T.Betts 1-3 (9-12, 12-4, 11-13, 9-12)

G.Thomason & C.Hughes beat D.Foster & M.Scurr 3-0 (12-1, 12-6, 12-1)

R.Worth & T.Gerrard beat W.Betts & J.Betts 3-0 (12-4, 12-1, 12-5)

 

Final at Eton 2:30pm 18th February 2018

Old Olavians v Old Salopians