EFA League Division 2 results 2017/18
Old Citizens 1 beat Team Westway 2 2-1 at Highgate 08/05/18:
M.Scurr & S.Shah beat A.Abrahams & J.Black 3-2 (8-12, 6-12, 12-9, 12-9, 12-4)
N.Gill & A.Lumbard beat F.Lebon & B.Bannerman 3-0 (13-10, 12-3, 12-6)
B.Dovgyy & Ab.Bhattacharya* beat P.Suess & G.Linfield 3-0 (12-4, 12-2, 12-1)
*ineligible player named in advance
Old Cholmeleians 2 beat Old Citizens 1 2-1 at Highgate 26/04/18:
O.Hallam & I.Apukhtin lost to C.Ballingall & M.Scurr 2-3 (12-7, 12-8, 7-12, 8-12, 5-12)
C.Duah & Ab.Bhattacharya beat N.Gill & J.Greenhouse 3-0 (14-11, 12-7, 12-8)
D.Lioubimov-Antonov & D.Bloor-Young beat A.Lumbard & R.Morgan 3-1 (12-6, 6-12, 12-4, 12-4)
Old Ipswichians beat Old Westminsters 2 2-1 at Westminster 24/04/18:
W.Gibbons & Tom Fletcher beat S.Shah* & R.Morgan* 3-1 (4-12, 12-8, 12-7, 12-4)
J.Hepburn & S.Clarke lost to E.Osen & A.Stewart 0-3 (7-12, 11-13, 9-12)
S.Woolfries & P.Boughton beat N.Walker & D.Cornwell/H.Warren 3-0 (12-2, 12-1, 12-1)
*ineligible players named in advance
Old Citizens 1 lost to North Oxford 2 0-3 at Highgate 21/04/18:
M.Scurr & S.Shah lost to G.Pulsford & C.Austin 1-3 (12-9, 8-12, 12-9, 12-7)
N.Gill & A.Lumbard lost to G.Hoskins & K.Hird 1-3 (12-10, 6-12, 8-12, 5-12)
C.Ballingall & S.Kelly lost to S.Chapman & M.Chinery 0-3 (6-12, 10-15, 12-13)
Old Cholmeleians 2 beat Old Westminsters 2 2-1 at Highgate 10/04/18:
D.Bloor-Young & O.Hallam lost to H.Young & A.Benson 1-3 (11-13, 12-9, 11-13, ret)
Ab.Bhattacharya & D.Lioubimov-Antonov beat J.Sherwood & A.Vinen 3-0 (12-3, 12-5, 12-7)
CJ.Coleman & T.Halstead beat E.Osen & E.Levy 3-0 (12-7, 12-7, 12-5)
Team Westway 2 beat Old Ipswichians 3-0 at Westway 27/03/18:
T.Thurnham & D.Patel beat W.Gibbons & Tom Fletcher 3-0 (13-12, 12-2, 12-7)
A.Abrahams & T.Campbell beat M.Street* & B.Bannerman*
Old Ipswichians conceded third pair
*ineligible players named in advance
North Oxford 2 beat Old Etonians 2-1 at Eton 25/03/18:
C.Lloyd & N.Turnbull lost to B.Emlyn Jones & A.White 2-3 (3-12, 12-7, 12-9, 5-12, 9-12)
Old Etonians conceded second and third pairs
Old Salopians 2 lost to Old Cholmeleians 2 0-3 at Highgate 20/03/18:
J.Skelton & M.Quinn lost to O.Hallam & D.Bloor-Young 1-3 (12-8, 0-12, 8-12, 8-12)
Old Salopians conceded second and third pairs
Old Westminsters 2 lost to Old Millhilllians 2 0-3 at Westminster 20/03/18:
S.Shah* & Su.Balaji* beat O.Sander & O.Avery 3-0 (12-5, 12-8, 12-2)
J.Sherwood & O.Black lost to C.Vincent & B.Balcombe 2-3 (12-6, 12-0, 9-12, 8-12, 10-13)
E.Osen & D.Burrell lost to W.Seath & J.Hutcheson 1-3 (15-11, 2-12, 0-12, 2-12)
*ineligible players named in advance
Old Etonians lost to Team Westway 2 0-3 at Westminster 14/03/18:
Old Etonians conceded all three pairs
Old Salopians 2 beat Old Millhillians 2 2-1 at Highgate 13/03/18:
T.Cox & C.Hughes beat A.Rennie & C.Plummer 3-1 (13-10, 9-12, 12-5, 12-6)
S.Welti & J.Flowers lost to J.Patel & O.Sander 1-3 (11-13, 4-12, 12-9, 9-12)
M.Quinn & J.Skelton beat A.Grubb & C.Vincent 3-0 (12-1, 12-6, 12-2)
Old Salopians 2 beat Old Westminsters 2 3-0 at Westway 27/02/18:
C.Hughes & S.Yick beat D.Gore & L.Doody 3-0 (13-10, 12-1, 12-0)
G.Williams & O.O'Callaghan Brown beat C.Shawcross & D.Huang 3-0 (12-1, 12-10, 12-2)
J.Skelton & M.Quinn beat N.Williams & N.Lilienthal 3-0 (12-0, 12-2, 12-0)
Team Westway 2 beat Old Westminsters 2 2½-½ at Westway 20/02/18:
W.Betts & M.Street drew with G.Coren & H.Young 2-2 (6-12, 12-6, 6-12, 12-7, 9-9 timed out)
T.Thurnham & A.Abrahams beat C.Shawcross & N.Lilienthal 3-0 (12-1, 12-4, 12-5)
B.Bannerman & T.Campbell beat N.Williams & C.Ballingall* 3-1 (6-12, 12-4, 12-9, 12-7)
*ineligible player named in advance
Old Millhillians 2 beat Old Ipswichians 2-1 at Highgate 20/02/18:
A.Rennie & R.Levy beat N.Bunyan & Tom Fletcher 3-0 (12-5, 12-5, 12-7)
R.Robinson & O.Sander beat W.Gibbons & P.Boughton 3-2 (12-3, 12-5, 7-12, 10-12, 12-9)
J.Hutcheson & C.Vincent lost to T.Gregory & J.Caudle 0-3 (7-12, 1-12, 9-12)
Old Citizens 1 beat St.Olave's School 1 2-1 at Highgate 18/02/18:
N.Gill & A.Lumbard beat J.Prior & P.Sathiyamoorthy 3-2 (14-13, 4-12, 10-12, 12-7, 12-4)
S.Shah & C.Ballingall beat S.Kundu & D.Redmond 3-2 (12-6, 8-12, 12-4, 5-12, 12-10)
R.Morgan & J.Greenhouse lost to S.Ranasinghe & B.Wang 0-3 (6-12, 4-12, 2-12)
Old Cholmeleians 2 lost to North Oxford 2 0-3 at Highgate 17/02/18:
D.Bloor-Young & D.Lioubimov-Antonov lost to C.Austin & N.Shaw 0-3 (5-12, 4-12, 10-13)
Ab.Bhattacharya & C.Coleman lost to G.Hoskins & K.Hird 0-3 (3-12, 6-12, 6-12)
T.Halstead & C.Griggs lost to C.Davies & S.Thatcher 0-3 (9-12, 1-12, 6-12)
Old Citizens 1 lost to Old Millhillians 2 0-3 at Highgate 13/02/18:
N.Gill & R.Morgan lost to C.Plummer & I.Kidd 0-3 (8-12, 4-12, 9-12)
J.Navani & S.Packer lost to M.Robinson & O.Sander 0-3 (2-12, 2-12, 1-12)
S.Kelly & B.Dovgyy lost to J.Hutcheson & C.Vincent 1-3 (12-9, 9-12, 11-14, 5-12)
Team Westway 2 beat Old Salopians 2 2-1 at Westway 06/02/18:
C.Hughes & S.Welti beat D.Patel & T.Betts 3-0 (12-5, 12-7, 12-2)
T.Gerrard & M.Quinn lost to W.Betts & T.Thurnham 0-3 (11-12, 11-13, 8-12)
J.Skelton & M.Gwynne* beat T.Campbell & A.Abrahams 3-2 (9-12, 12-5, 12-5, 4-12, 12-9)
*ineligible player named in advance
Team Westway 2 beat Old Cholmeleians 2 2-1 at Westway 30/01/18:
D.Patel & T.Thurnham beat I.Apukhtin & A.Coleman 3-0 (14-12, 13-10, 12-6)
M.Street & C.Wheeler lost to C.Duah & D.Lioubimov-Antonov 1-3 (5-12, 12-8, 7-12, 4-12)
B.Bannerman & F.Lebon beat A.Tansey & C.Coleman 3-1 (9-12, 15-14, 12-8, 12-7)
Old Citizens 1 beat Old Ipswichians 3-0 at Highgate 30/01/18:
Old Ipswichians conceded all three pairs
North Oxford 2 beat Old Ipswichians 3-0 at Aldenham 21/01/18:
C.Austin & G.Pulsford beat Tom Fletcher & W.Gibbons 3-0 (12-0, 12-7, 12-3)
G.Hoskins & C.Davies beat T.Gregory & S.Burnell 3-1 (12-5, 1-12, 12-8, 12-6)
K.Hird & S.Chapman beat S.Cass & J.Caudle 3-0 (12-7, 12-2, 12-3)
Old Etonians lost to Old Citizens 1 0-3 at Westminster 10/01/18:
G.Thompson & G.Harbord-Hammond lost to D.Davis & N.Gill 0-3 (3-12, 4-12, 4-12)
Old Etonians conceded second and third pairs
Old Salopians 2 beat Old Ipswichians 3-0 at Westway 12/12/17:
T.Cox & C.Hughes beat W.Gibbons & Tom Fletcher 3-0 (12-1, 12-5, 12-7)
S.Welti & J.Flowers beat P.Boughton & T.Gregory 3-0 (12-4, 12-6, 12-7)
J.Skelton & M.Quinn beat S.Woolfries & N.Bunyan 3-0 (12-9, 12-6, 12-7)
Old Etonians lost to Old Millhillians 2 0-3 at Westminster 06/12/17:
G.Thompson & J.Bingham lost to C.Plummer & J.Coakley 30- (0-12, 2-12, 4-12)
Old Etonians conceded second and third pairs
Old Ipswichians lost to St.Olave's School 0-3 at Westminster 29/11/17:
W.Gibbons & N.Bunyan lost to J.Ravi & M.Bassot 0-3 (5-12, 9-12, 6-12)
J.Caudle & P.Boughton lost to H.Ravi & B.Wang 0-3 (5-12, 6-12, 8-12)
A.Williams & N.Cox lost to J.Prior & D.Redmond 0-3 (5-12, 5-12, 6-12)
Old Salopians 2 beat North Oxford 2 2-1 at Westway 21/11/17:
S.Welti & T.Gerrard lost to N.Shaw & C.Austin 1-3 (6-12, 7-12, 14-13, 8-12)
S.Yick & G.Williams beat K.Hird & H.Meakin 3-0 (12-2, 12-2, 12-2)
M.Quinn & C.Hughes beat S.Chapman & A.Ibbetson* 3-0 (12-7 ret)
*ineligible player named in advance
St.Olave's School 1 beat Old Cholmeleians 2 3-0 at Orpington 18/11/17:
S.Kundu & H.Ravi beat T.Lethbridge & Ab.Bhattacharya 3-0 (12-9, 15-10, 12-2)
M.Bassot & R.Tudor beat D.Bloor-Young & A.Tansey 3-0 (13-11, 12-5, 12-9)
J.Prior & D.Redmond beat E.Scoones & D.Wood 3-1 (12-5, 12-13, 12-0, 12-7)
Old Westminsters 2 lost to Old Citizens 1 0-3 at Westminster 14/11/17:
Old Westminsters 2 conceded all three pairs
St.Olave's School 1 beat North Oxford 2 3-0 at Orpington 11/11/17:
H.Ravi & J.Prior beat G.Hoskins & S.Chapman 3-2 (12-5, 5-12, 12-14, 12-7, 12-11)
S.Gupta & S.Ujoodia beat I.Mitchell & S.Thatcher 3-0 (12-0, 12-3, 12-6)
L.Maclean & T.Liddemore beat K.Hird & H.Asquith 3-1 (4-12, 12-6, 12-8, 12-9)
Old Salopians 2 beat Old Etonians 3-0 at Westway 06/11/17:
S.Welti & B.Alderson beat G.Thompson & J.Bingham 3-0 (12-6, 12-2, 12-0)
T.Gerrard & M.Quinn beat T.McCall & W.Beckett 3-0 (12-6, ret)
Old Etonians conceded third pair
Old Cholmeleians 2 lost to Old Millhillians 2 1-2 at Highgate 24/10/17:
A.Pavitt & J.Willett lost to M.Robinson & J.Patel 2-3 (14-12, 10-12, 12-13, 12-8, 8-12)
D.Bloor-Young & E.Scoones lost to C.Plummer & I.Kidd 0-3 (3-12, 8-12, 7-12)
T.Halstead & D.Lioubimov-Antonov beat C.Vincent & J.Hutcheson 3-1 (12-5, 8-12, 12-8, 12-5)
North Oxford 2 lost to Old Millhillians 2 1-2 at Aldenham 22/10/17:
P.Scholey & R.Wilson lost to A.Rennie & G.Kong 1-3 (10-12, 10-12, 12-9, 8-12)
S.Chapman & C.Rennie beat I.Kidd & H.Gibson-Leitao 3-0 (15-13, 12-6, 12-9)
North Oxford 2 conceded third pair
St.Olave's School 1 beat Team Westway 2 2-1 at Orpington 18/10/17:
M.Bassot & R.Tudor lost to D.Patel & T.McCahon 1-3 (3-12, 12-7, 10-12, 10-12)
J.Prior & J.Williams beat C.Wheeler & A.Abrahams 3-1 (12-4, 12-4, 7-12, 12-8)
Team Westway 2 conceded third pair
St.Olave's School 1 lost to Old Salopians 2 1-2 at Orpington 11/10/17:
J.Prior & I.Jochim lost to S.Welti & T.Cox 0-3 (5-12, 9-12, 3-12)
P.Sathiyamoorthy & H.Wintour lost to M.Quinn & S.Yick 1-3 (11-14, 13-11, 9-12, 9-12)
Old Salopians 2 conceded third pair
St.Olave's School 1 beat Old Etonians 3-0 at Orpington 09/10/17:
Old Etonians conceded all three pairs
North Oxford 2 beat Old Westminsters 2 3-0 at Eton 08/10/17:
G.Hoskins & R.Wilson beat F.Krespi & E.Osen 3-0 (12-4, 12-4, 12-1)
A.Backhouse & B.Porter lost to A.Lumbard* & C.Ballingall* 0-3 (14-15, 6-12, 6-12)
K.Hird & S.Thatcher beat N.Williams & E.Levy 3-0 (12-2, 12-5, 12-6)
*ineligible players agreed in advance
Old Cholmeleians 2 lost to Old Ipswichians 0-3 at Highgate 03/10/17:
A.Pavitt & Ab.Bhattacharya lost to Tom Fletcher & T.Gregory 2-3 (8-12, 12-10, 10-12, 12-9, 10-12)
E.Scoones & C.Duah lost to W.Gibbons & N.Bunyan 0-3 (4-12, 10-12, 2-12)
C.Griggs & D.Bloor-Young lost to P.Boughton & J.Caudle 1-3 (14-15, 4-12, 12-8, 8-12)
Old Millhillians 2 lost to St.Olave's School 1 1-2 at Mill Hill 03/10/17:
O.Sander & R.Levy lost to J.Tate & J.Prior 2-3 (6-12, 6-12, 12-2, 12-5, 7-12)
J.Patel & C.Becker beat L.Maclean & Sa.Balaji 3-0 (12-8, 12-4, 12-6)
J.Hutcheson & C.Vincent lost to Su.Balaji & J.William (7-12, 9-12, 3-12)
North Oxford 2 beat Team Westway 2 3-0 at Aldenham 30/09/17:
G.Pulsford & C.Austin beat D.Patel & T.Betts 3-0 (12-9, 15-13, 12-11)
G.Hoskins & R.Wilson beat J.Black & T.Thurnham 3-0 (12-6, 12-7, 12-4)
C.Rennie & K.Hird beat C.Wheeler & A.Abrahams 3-0 (12-3, 12-4, 12-8)
Old Westminsters 2 lost to St.Olave's School 1 0-3 at Westminster 26/09/17:
K.Lim & A.Jackson lost to R.Tudor & M.Bassot 1-3 (12-8, 6-12, 7-12, 9-12)
E.Osen & A.Stewart lost to S.Ujoodia & L.Maclean 0-3 (3-12, 9-12, 4-12)
Old Westminsters 2 conceded third pair
Old Westminsters 2 lost to Old Etonians 0-3 at Westminster 19/09/17:
C.Shawcross & A.Jackson lost to B.Bygott-Webb & G.Thompson 1-3 (12-4, 8-12, 6-12, 4-12)
E.Levy & E.Osen lost to W.Beckett & T.McCall 0-3 (4-12, 0-12, 3-12)
Old Westminsters 2 conceded third pair
Old Etonians beat Old Cholmeleians 2 2-1 at Westminster 18/09/17:
A.Illingworth & A.White beat A.Pavitt & I.Apukhtin 3-1 (12-8, 11-12, 12-7, 12-7)
A.Knight & S.Oppenheimer beat Ab.Bhattacharya & C.Duah 3-0 (12-3, 12-8, 12-7)
B.Bygott-Webb & J.Bingham lost to Ar.Bhattacharya & T.Halstead 1-3 (5-12, 12-8, 8-12, 5-12)
Old Millhillians 2 beat Team Westway 2 2-1 at Mill Hill 12/09/17:
A.Rennie & H.Gibson beat W.Betts & T.Betts 3-2 (13-12, 11-12, 12-7, 5-12, 12-7)
C.Plummer & C.Becker beat D.Patel & T.Thurnham 3-2 (12-9, 12-8, 9-12, 8-12, 12-9)
J.Hutcheson & C.Vincent lost to M.Street & C.Wheeler 1-3 (12-10, 8-12, 11-13, 9-12)
Old Citizens 1 beat Old Salopians 2 3-0 12/09/17:
Old Salopians 2 conceded all three pairs
Old Etonians lost to Old Ipswichians 1-2 at Westminster 11/09/17:
B.Bygott-Webb & G.Thompson lost to T.Gregory & S.Christopher 0-3 (8-12, 6-12, 2-12)
J.Bingham & M.Asquith beat P.Boughton & P.Forrest 3-1 (8-12, 12-10, 12-7, 12-4)
Old Etonians conceded third pair