Slice 4

Advanta Wealth League Division 2 results 2018/19

 

advanta logo copper 001

 

Old Millhillilans 2 lost to Old Westminsters 2 1-2 at Mill Hill 19/03/19:

A.Rennie & N.Jenkins lost to H.Young & S.Shah 0-3 (7-12, 2-12, 9-12)

J.Patel & S.Shepherd lost to C.Koksal & K.Lim 0-3 (12-14, 11-15, 4-12)

J.Hutcheson & R.Levy beat E.Osen & C.Shawcross 3-0 (12-7, 12-10, 12-3)

 

Old Cholmeleians 2 beat Old Etonians 3-0 at Highgate 06/03/19:

O.Light & Ab.Bhattacharya beat J.Cobb & J.Parham 3-0 (15-12, 14-11, 12-3)

D.Lioubimov & E.Scoones beat G.Thompson & B.Bygott-Webb 3-0 (12-6, 12-4, 12-3)

Old Etonians conceded third pair

 

Old Cholmeleians 2 beat Old Citizens 1 2-1 at Highgate 15/11/18 & 28/02/19:

Ab.Bhattacharya & T.Lethbridge beat N.Gill & R.Morgan 3-0 (12-6, 12-8, 12-5)

D.Lioubimov & E.Scoones lost to A.Lumbard & C.Lumbard 0-3 (8-12, 6-12, 4-12)

T.Halstead & C.Duah beat B.Dovgyy & R.Morgan* 3-1 (12-7, 4-12, 12-5, 12-8)

*ineligible player named in advance

 

Old Etonians beat Old Millhillians 2 3-0 at Westminster 27/02/19:

J.Piggot & J.Cobb beat J.Patel & J.Hutcheson 3-0 (12-6, 12-8, 12-4)

Old Millhillians 2 conceded second and third pairs

 

North Oxford lost to St.Olave's 1 0-3 at Eton 23/02/19:

G.Hoskins & K.Hird lost to S.Kundu & J.Ravi 2-3 (8-12, 12-8, 7-12, 12-10, 10-12)

S.Chapman & C.Davies lost to P.Sathiyamoorthy & L.Maclean 1-3 (8-12, 5-12, 12-8, 1-12)

R.Thorogood & S.Thatcher lost to J.Lawrence & S.Ranasinghe 0-3 (7-12, 7-12, 3-12)

 

Old Ipswichians lost to Old Millhillians 2 1-2 at Highgate 19/02/19:

Tom Fletcher & I.Weaver lost to A.Rennie & A.Holmes 2-3 (14-12, 8-12, 12-6, 13-14, 3-12)

T.Gregory & C.Gregory lost to J.Patel & J.Hutcheson 0-3 (3-12, 6-12, 9-12)

Old Millhillians 2 conceded third pair

 

Old Etonians lost to Old Salopians 2 0-3 at Westminster 13/02/19:

C.Courtenay & B.Emlyn Jones lost to S.Welti & M.Quinn 2-3 (12-6, 7-12, 8-12, 13-12, 12-14)

Old Etonians conceded second and third pairs

 

Old Millhillians 1 beat Old Citizens 1 3-0 at Mill Hill 12/02/19:

A.Rennie & W.Seath beat A.Lumbard & C.Lumbard 3-1 (12-8, 14-12, 5-12, 12-7)

J.Lefort & O.Avery beat M.Tavra* & R.Morgan 3-1 (13-11, 12-7, 11-12, 13-11)

Old Citizens 1 conceded third pair

*ineligible player named in advance

 

North Oxford 2 beat Old Salopians 2 2-1 at Eton 10/02/19:

G.Hoskins & P.Scholey lost to C.Hughes & S.Welti 0-3 (1-12, 4-12, 3-12)

C.Lloyd & K.Hird beat M.Quinn & O.O'Callaghan-Brown 3-1 (12-7, 8-12, 12-3, 12-5)

M.Chinery & S.Kaaber-Gore beat M.Hughes & R.Parr 3-2 (9-12, 7-12, 12-10, 12-7, 5-4 ret)

 

St.Olave's School 1 beat Old Ipswichians 3-0 at Orpington 09/02/19:

P.Sathiyamoorthy & J.Ravi beat M.Graves & S.Burnell 3-0 (12-5, 12-8, 12-5)

P.White & S.Gupta beat S.Woolfries & N.Bunyan 3-0 (12-3, 12-5, 12-7)

S.Kundu & M.Li beat T.Gregory & J.Caudle 3-0 (14-13, 15-11, 12-3)

 

Old Millhillians 2 lost to North Oxford 2 1-2 at Mill Hill 05/02/19:

A.Rennie & J.Patel beat P.Scholey & C.Austin 3-0 (12-7, 12-3, 12-0)

R.Levy & J.Weller lost to G.Pulsford & K.Hird 0-3 (3-12, 6-12, 2-12)

W.Seath & J.Hutcheson lost to S.Chapman & M.Chinery 1-3 (12-2, 4-12, 6-12, 2-12)

 

Old Citizens 1 lost to Old Westminsters 2 0-3 at Highgate 05/02/19:

R.Morgan & C.Lumbard lost to S.Shah & H.de Quetteville 0-3 (4-12, 8-12, 1-12)

S.Packer & S.Shah lost to I.Salim & W.Capstick 0-3 (3-12, 3-12, 0-12)

Old Citizens 1 conceded third pair

 

Old Citizens 1 beat Old Ipswichians 2½-½ at Highgate 29/01/19:

D.Davis & A.Lumbard beat T.Gregory & J.Levick 3-1 (12-8, 4-12, 12-8, 12-5)

C.Lumbard & R.Morgan drew with Tom Fletcher & P.Boughton 2-2 (12-10, 11-14, 6-12, 15-13 timed out)

A.Kong & S.Packer beat O.Watts & J.Caudle 3-0 (12-4, 12-5, 12-2)

 

Team Westway 2 beat North Oxford 2 2-1 at Westway 23/01/19:

J.Black & T.McCahon beat G.Pulsford & C.Davies 3-0 (12-7, 12-10, 14-12)

A.Abrahams & T.Thurnham beat S.Chapman & N.Turnbull 3-1 (12-6, 12-6, 8-12, 14-12)

T.Campbell & B.Bannerman lost to M.Chinery & R.Thorogood 1-2 (9-12, 12-10, 10-12, 6-5 timed out)

 

Old Cholmeleians 2 lost to Old Salopians 2 0-3 at Highgate 21/01/19:

C.Duah & I.Apukhtin lost to C.Hughes & S.Welti 0-3 (2-12, 2-12, 2-12)

D.Lioubimov & Ab.Bhattacharya lost to M.Hughes & M.Quinn 2-3 (3-12, 13-14, 14-12, 12-3, 10-12)

T.Halstead & J.Ledigo lost to J.Skelton & A.Taylor 0-3 (6-12, 12-14, 8-12)

 

Old Ipswichians beat North Oxford 2 3-0 at Ipswich 20/01/19:

M.Graves & T.Gregory beat G.Hoskins & K.Hird 3-0 (12-9, 13-10, 14-12)

S.Burnell & Tom Fletcher beat S.Chapman & G.Pulsford 3-1 (8-12, 12-4, 12-4, 15-13)

C.Cooley & I.Weaver beat S.Thatcher & M.Chinery 3-1 (12-5, 4-12, 12-9, 12-9)

 

Old Cholmeleians 2 beat Team Westway 2 3-0 at Highgate 16/01/19:

O.Hallam & I.Apukhtin beat A.Abrahams & M.Tavra* 3-0 (12-3, 12-8, 12-9)

Ab.Bhattacharya & C.Duah beat B.Bannerman & T.Campbell 3-0 (12-6, 12-8, 12-5)

T.Halstead & G.Everett beat T.Thurnham & S.Jackman 3-0 (12-2, 12-2, 12-4)

*ineligible player named in advance

 

Old Millhillians 2 lost to Old Salopians 2 1-2 at Mill Hill 14/01/19:

A.Rennie & H.Gibson-Leitao beat M.Hughes & G.Williams 3-1 (12-7, 12-10, 4-12, 12-6)

Old Millhillians 2 conceded second and third pairs

 

Old Etonians lost to Old Citizens 1 0-3 at Westminster 09/01/19:

W.Ponsonby & J.Parham lost to D.Davis & N.Gill 0-3 (9-12, 11-12, 12-13)

G.Thompson & T.Campbell* lost to A.Lumbard & C.Lumbard 0-3 (5-12, 4-12, 5-12)

Old Etonians conceded third pair

*ineligible player named in advance

 

Old Westminsters 2 beat Old Etonians 2-1 at Westminster 05/12/19:

S.Shah & H.de Quetteville lost to T.Kirkby & G.Harbord-Hammond 0-3 (conceded due to late arrival)

I.Salim & W.Capstick beat R.Morgan* & T.Campbell* 3-0

Old Etonians conceded third pair

*ineligible player named in advance

 

Old Westminsters 2 drew with Old Ipswichians 1½-1½ at Westminster 20/11/18:

S.Shah & C.Koksal beat I.Weaver & J.Levick 3-0 (12-9, 12-1, 12-5)

H.Young & C.Shawcross drew with P.Forrest & P.Boughton 2-2 (14-15, 12-9, 14-11, 11-13 timed out)

E.Levy & A.Wessely lost to N.Bunyan & S.Woolfries 0-3 (2-12, 8-12, 9-12)

 

Team Westway 2 beat Old Millhillians 2 3-0 at Westway 07/11/18:

T.McCahon & J.Black beat O.Sander & W.Seath 3-0 (12-1, 12-7, 12-0)

B.Bannerman & T.Campbell beat O.Avery & E.Bramwell 3-0 (12-5, 12-2, 12-0)

Old Millhillians 2 conceded third pair

 

Old Westminsters 2 beat Old Cholmeleians 2 2-1 at Westminster 06/11/18:

M.Lewin & I.Salim lost to O.Hallam & A.Pavitt 0-3 (12-13, 9-12, 9-12)

H.de Quetteville & S.Shah beat T.Lethbridge & I.Apukhtin 3-1 (12-6, 12-15, 12-8, 12-9)

W.Illingworth & H.Young beat E.Scoones & C.Griggs 3-0 (12-5, 12-8, 12-4)

 

Old Cholmeleians 2 lost to St.Olave's School 1 1-2 at Highgate 03/11/18:

D.Lioubimov & E.Scoones lost to S.Kundu & G.Wiseman 0-3 (5-12, 4-12, 8-12)

D.Marshall & T.Halstead beat Sa.Balaji & M.Tavra 3-0 (12-2, 12-7, 12-8)

D.Bloor-Young & C.Griggs lost to S.Ranasinghe & D.Hawkins 0-3 (4-12, 5-12, 1-12)

 

Old Westminsters 2 beat North Oxford 2 2-1 at Highgate 30/10/18:

S.Shah & H.de Quetteville lost to G.Pulsford & K.Hird 1-3 (4-12, 12-6, 7-12, 9-12)

H.Young & C.Koksal beat M.Chinery & N.Turnbull 3-0 (12-7, 12-7, 12-10)

K.Lim & W.Illingworth beat S.Chapman & H.Asquith 3-1 (9-12, 12-7, 12-6, 12-5)

 

Old Millhillians 2 lost to Old Cholmeleians 2 1-2 at Mill Hill 29/10/18:

O.Sander & A.Rennie beat O.Hallam & G.Chapman 3-0 (12-9, 12-6, 12-11)

W.Seath & J.Weller lost to C.Duah & D.Lioubimov 0-3 (14-15, 4-12, 5-12)

C.Vincent & J.Patel lost to E.Scoones & T.Halstead 0-3 (retired injured)

 

Old Salopians 2 beat Old Ipswichians 3-0 at Highgate 29/10/18:

C.Hughes & H.Lewis beat Tom Fletcher & J.Gray 3-0 (12-1, 12-3, 12-0)

S.Welti & M.Hughes beat C.Cooley & N.Bunyan 3-0 (12-4, 12-4, 12-1)

J.Flowers & J.Skelton beat T.Gregory & C.Gregory 3-0 (12-3, 12-3, 12-5)

 

St.Olave's School 1 beat Old Westminsters 2 2-1 at Orpington 15/10/18:

P.Sathiyamoorthy & I.Jochim beat H.Young & C.Koksal 3-1 (12-9, 12-9, 9-12, 14-12)

L.Maclean & Sa.Balaji lost to S.Shah & K.Lim 0-3 (13-14, 7-12, 3-12)

T.Liddemore & S.Gupta beat E.Osen & W.Capstick 3-1 (13-10, 12-5, 8-12, 12-8)

 

Team Westway 2 beat Old Etonians 3-0 at Westway 15/10/18:

Old Etonians conceded all three pairs

 

St.Olave's School 1 beat Old Etonians 2½-½ at Orpington 08/10/18:

P.Sathiyamoorthy & I.Jochim drew with A.Knight & T.Kirkby 2-2 (12-6, 12-13, 12-6, 10-12 timed out)

S.Gupta & M.Li beat M.Powell & R.Morgan* 3-0 (12-6, 12-11, 12-8)

Old Etonians conceded third pair

*ineligible player named in advance

 

St.Olave's School 1 beat Old Millhillians 2 3-0 at Orpington 03/10/18:

P.Sathiyamoorthy & S.Gupta beat O.Sander & J.Hutcheson 3-0 (12-6, 12-8, 12-7)

M.Li & S.Chakraborty beat W.Seath & M.Dobson 3-0 (12-0, 12-0, 12-5)

D.Redmond & M.Tavra beat F.Mir & C.Vincent 3-0 (conceded due to injury)

 

Old Salopians 2 lost to St.Olave's School 1 1-2 at Westminster 24/09/18:

S.Welti & J.Skelton lost to P.Sathiyamoorthy & H.Ravi 0-3 (1-12, 10-12, 11-13)

T.Gerrard & O. Callaghan Brown beat Sa.Balaji & S.Gupta 3-0 (12-9, 14-12, 12-8)

G.Williams & R.Stott lost to L.Maclean & T.Liddemore 2-3 (2-12, 12-6, 12-6, 12-14, 6-12)

 

Old Ipswichians beat Old Etonians 3-0 at Westway 10/09/18:

W.Gibbons & Tom Fletcher beat G.Thompson & B.Bygott-Webb 3-0 (12-2, 12-8, 12-2)

T.Gregory & J.Hepburn beat T.Campbell* & G.Harbord-Hammond 3-0 (12-0, 12-1, 12-4)

Old Etonians conceded third pair

*ineligible player named in advance