Slice 4

Advanta Wealth League Division 2 results 2019/20

 

advanta logo copper 001

St.Olave's School 1 lost to North Oxford 2 0-3 at Orpington 09/11/19:

I.Jochim & S.Gupta lost to G.Hoskins & C.Austin 0-3 (1-12, 5-12, 8-12)

T.Byrne & Y.Bleunven lost to K.Hird & N.Turnbull 0-3 (12-5, 12-10, 12-2)

M.Li & V.Prashra lost to S.Chapman & M.Chinery 1-3 (5-12, 12-5, 12-9, 12-4)

 

Old Cholmeleians 2 beat Old Westminsters 2 2-1 at Highgate 05/11/19:

Ar.Bhattacharya & G.Chapman lost to H.de Quetteville & G.Coren 2-3 (11-14, 9-12, 12-10, 12-9, 11-12)

A.Lumbard & E.Scoones beat S.Patel & E.Levy 3-2 (10-12, 12-8, 7-12, 12-5, 12-0)

D.Lioubimov & J.Ledigo beat W.Capstick & K.Lim 3-1 (12-8, 12-14, 12-8, 12-6)

 

St.Olave's School 1 lost to Old Etonians 1-2 at Westminster 30/10/19:

J.Piggot & T.Macdonald-Buchanan beat P.Sathiyamoorthy & H.Ravi 3-1

B.Emlyn Jones & P.Eckersley beat P.White & M.Bassot 3-0 (12-11, 12-5, 12-6)

M.Asquith & E.Taylor lost to S.Ranasinghe & A.Deshmuk 2-3 (6-12, 12-7, 12-9, 10-12, 8-12)

 

Old Westminsters 2 lost to Old Millhillians 2 0-3 at Highgate 22/10/19:

B.Merrett & H.de Quetteville lost to A.Rennie & O.Sander 0-3 (12-13, 12-14, ret)

A.Jackson & E.Osen lost to J.Patel & C.Vincent 0-3 (7-12, 8-12, 2-12)

D.Burell & E.Levy lost to J.Weller & J.Greenhouse 0-3 (8-12, 6-12, 2-12) 

 

North Oxford 2 beat Old Millhillians 2 3-0 at Aldenham 20/10/19:

G.Hoskins & M.Chinery beat J.Weller & J.Greenhouse 3-0 (12-4, 12-3, 12-4)

S.Gore & A.Bishop beat W.Seath & O.Avery 3-0 (14-11, 12-4, 12-7)

K.Hird & R.Wood beat C.Vincent & B.Whelan 3-0 (12-6, 12-5, 12-7)

 

Old Harrovians 2 lost to Old Etonians 1-2 at Harrow 17/10/19:

M.de Souza Girao & N.Shaw lost to J.Piggot & T.Macdonald-Buchanan 1-3 (9-12, 4-12, 12-10, 9-12)

I.Hutchinson & F.Prickett beat G.Turcan & H.Turcan 3-0 (12-2, 13-10, 12-4)

S.Vyas & R.Prasad lost to T.Kirkby & H.Buxton 0-3 (0-12, 6-12, 5-12)

 

Old Cholmeleians 2 beat Old Ipswichians 2-1 at Highgate 01/10/19:

O.Hallam & T.Lethbridge beat C.Lyle & Tom Fletcher 3-0 (12-3, 12-2, 15-11)

A.Lumbard & Ab.Bhattacharya lost to T.Gregory & R.Morgan 1-3 (13-14, 12-3, 2-12, 9-12)

T.Halstead & D.Bloor-Young beat P.Boughton & S.Basu 3-0 (12-5, 12-8, 12-1)

 

Old Westminsters 2 beat St.Olave's School 1 3-0 at Westminster 01/10/19:

H.de Quetteville & H.Young beat H.Ravi & M.Bassot 3-0 (12-2, 12-8, 12-3)

C.Koksal & B.Merrett beat S.Gupta & M.Li 3-1 (12-2, 12-8, 8-12, 12-7)

E.Osen & A.Jackson beat D.Robson & D.Redmond 3-1 (13-14 ret)

 

Old Cholmeleians 2 lost to Old Millhillians 2 1-2 at Highgate 17/09/19:

Ab.Bhattacharya & C.Duah lost to J.Patel & C.Plummer 0-3 (6-12, 5-12, 4-12)

Ar.Bhattacharya & E.Scoones lost to B.Balcombe & A.Rennie 2-3 (12-7, 7-12, 8-12, 12-2, 8-12)

D.Lioubimov & D.Bloor-Young beat O.Sander & L.Vanhaesebroeck 3-1 (13-12, 5-12, 12-1, 12-1)

 

Old Etonians beat Old Ipswichians 2-1 at Westminster 16/09/19:

J.Piggot & J.Cobb beat C.Lyle & I.Wagland 3-0 (12-3, 12-4, 14-11)

A.Wellesley & T.Macdonald-Buchanan beat P.Boughton & C.Cooley 3-0 (12-10, 12-10, 12-10)

T.Kirkby & R.Macmillan lost to S.Basu & P.Forrest 0-3 (4-12, 8-12, 8-12)