Key Dates 2021-22

Following the stop start (mainly stop unfortunately) 2020/21 season, we are all hugely looking forward to a return to a full tournament programme for 2021-22

To help you plan your schedule, below is the list of provisional key dates for next season.

Hopefully no changes will be required, but do keep an eye out for notices on the website regarding any updates.

For an explanation of what the tournaments are, CLICK HERE

 

2021

Event

Venue

Time

Organiser

September

       
W/E 11/12 tbc

Welsh Invitational

Rydal Penrhos

All W/E

Paul Bowden

Sun 19

Ranking Tournament

Eton

All Day

Gareth Hoskins

Sun 26

Under 25 Championships

Eton

All Day

Gareth Hoskins/Karen Hird

Sun 26

EFA Junior U18 Individual

Harrow

All Day

 
October

       
Sun 3

EFA Junior Girls Individual

Highgate

All Day

 
Sun 10

Peter Boughton Cup (Mixed Team)

Eton

All Day

Elana Osen

Sun 10

EFA Junior U16 Individual

Harrow

All Day

 
Sat 23

Universities Tournament

Eton

All Day

Gareth Hoskins

W/E 23/24

ABC  1st Round Deadline

     
Sun 24-Fri 29

2021 National Schools’ Championships

Eton

  Mark Williams

W/E 30/31 Oct

Midlands Tournament

Repton

All W/E

Howard Wiseman

November

       
Sun 7

Richard Black Cup

Eton

All Day

Gareth Hoskins

Sun 7

EFA Junior U14 Individual

Harrow

All Day

 
Sun 14

EFA Junior U16 Individual

Repton

All Day

 
Sun 21

EFA Trophy Qualifying Rounds

Eton

All Day

Gareth Hoskins

Sun 21

EFA Junior U12 Individual  

Harrow

   
W/E 27/28

London Tournament

Harrow

All W/E

Gareth Hoskins

December

       
Sun 5

Graham Turnbull Trophy

Eton

All Day

Gareth Hoskins

2022

       
January

       
Sun 16

Richard Barber Cup

Eton

All Day

Gareth Hoskins

Sun 16

EFA Junior U14 Individual

Highgate/Charterhouse/Repton

All Day

 
Fri 21 tbc

EFA Junior Girls Individual

Eton

All Day

 
W/E 22/23

ABC 2nd Round Deadline

     
Sat 22

Under 21 Championships

Eton

All Day

Gareth Hoskins

Sun 30

Universities Mixed Tournament

Eton

All Day

Gareth Hoskins

Sun 30

Alan Barber Cup Semi-Finals

Eton

2:30 pm

 
February

       
W/E 5/6

Northern Tournament

Shrewsbury

All W/E

Gareth Hoskins

Sun 13

Ladies Championships

Eton

All Day

Mandie Barnes

Sun 20

EFA Trophy S-Fs and Final

Eton

10:30 am

Gareth Hoskins

Sun 20

Alan Barber Cup Final

Eton

2:30 pm

 
March

       
Sat 5

Varsity Match

Eton

1:00 pm

 
Sun 6

Williams Cup

Eton

All Day

Mark Williams

Sun 6

Vargas Trophy

Charterhouse

All Day

Paul Bowden

W/E 12/13

Kinnaird Cup Preliminaries

Eton

All W/E

Gareth Hoskins

Sun 20 – Sat 26

National Schools’ Championships

Eton

All Week

Mark Williams

Sun 27

Kinnaird Cup Semi-Finals

Eton

2:30 pm

 
Sun 27

Ladies Championships Semi-Finals

Eton

2:30 pm

 
April

       
Sat 2

Ladies Championships Final

Eton

2:30 pm

 
Sun 3

Kinnaird Cup Final

Eton

2:30 pm

 
Sun 10

Mixed Tournament

Eton

All Day

Gareth Hoskins

Sun 24

Aberconway Cup

Eton

All Day

Gareth Hoskins

May

       
Sun 1

Veterans Tournament

Eton

2:00 pm

Graham Pulsford

TBC

EFA Dinner

TBC

TBC

 
TBC

Westway Summer Superleague

Westway

N/A

Dan Thackeray