Slice 4

EFA League and Rankings

EFA League Division 2 results 2015/16

Team Westway 1 beat Old Salopians 3-0 at Westway 03/05/16:


G.Chapman & T.Betts beat C.Hughes & I.Mitchell 3-2 (12-9, 12-5, 11-12, 2-12, 12-3)

D.Patel & N.Patel beat G.Williams & M.Quinn 3-1 (15-13, 12-3, 7-12, 12-4)

Old Salopians conceded third pair


North Oxford 2 beat Old Citizens 1 2-1 at Aldenham 30/05/16:

G.Pulsford & C.Austin lost to D.Davis & B.Friedman 1-3 (13-14, 12-4, 3-12, 6-12)

G.Hoskins & S.Chapman beat N.Gill & A.Nice 3-0 (12-9, 12-4, 12-1)

K.Hird & S.Thatcher beat R.Pattison & S.Kelly 3-0 (10-15, 9-12, 12-8, 12-4, 12-8)


Old Etonians beat Team Westway 1 3-0 at Westminster 27/04/16:

A.Illingworth & P.Roper beat W.Betts & T.Betts 3-0 (12-2, 12-4, 12-11)

A.White & R.Braine beat T.Thurnham & D.Doherty 3-1 (15-12, 13-15, 12-7, ret)

Team Westway 1 conceded third pair


Team Westway 1 drew with St.Olave’s School 1 0-0:

Match not played


Old Ipswichians drew with Old Salopians 0-0:

Not played, both teams penalised 1½ points


Team Westway 2 beat Old Ipswichians 3-0:

Old Ipswichians conceded all three pairs


St.Olave’s School beat Old Ipswichians 3-0:

Old Ipswichians conceded all three pairs


St.Olave’s School beat Old Salopians 3-0:

Old Salopians conceded all three pairs


Old Citizens 1 beat Old Salopians 2-1 at Highgate 19/04/16:

C.Hughes & G.Williams beat C.Ballingall & R.Morgan 3-0 (12-0, 12-3, 12-5)

Old Salopians conceded second and third pairs


Team Westway 1 beat Old Westminsters 2 3-0:

W.Betts & G.Chapman beat C.Shawcross & W.Illingworth 3-0

T.Betts & D.Patel beat N.Williams & M.Mostafavi 3-0

Westway won third pair 3-0 (names to follow)


Berkhamsted 2 beat Old Etonians 3-0:

Old Etonians conceded all three pairs


Old Millhilllians 2 lost to Team Westway 1 1-2 at Mill Hill 16/03/16:

S.Tailor & C.Plummer beat W.Betts & T.Betts 3-0 (12-3, 12-2, 15-11)

J.Hutcheson & M.Robinson lost to G.Chapman & D.Patel 0-3 (4-12, 11-13, 8-12)

R.Pyrke & A.Grubb lost to A.Ibbetson & T.Thurnham 0-3 (4-12, 4-12, 4-12)


Old Citizens 1 lost to Team Westway 1 0-3 at Highgate 09/03/16:

D.Davis & B.Friedman lost to D.Patel & T.Betts 0-3 (4-12, 12-13, 9-12)

A.Lumbard & C.Ballingall lost to W.Betts & A.Ibbetson 0-3 (0-12, 8-12, 7-12)

A.Nice & J.Powell lost to S.Carew & T.Thurnham 0-3 (0-12, 11-14, 2-12)


Old Millhillians 2 drew with Old Ipswichians 1½-1½ at Highgate 07/03/16:

C.Plummer & H.Gibson beat T.Gregory & P.Prior 3-1 (12-9, 12-6, 9-12, 12-4)

J.Hutcheson & A.Kapadia drew with J.Caudle & N.Bunyan 2-2

Old Millhillians conceded third pair


Old Citizens 1 beat Old Etonians 3-0 02/03/16:

Old Etonians conceded all three pairs


Berkhamsted 2 beat St.Olave’s School 1 3-0 at Berkhamsted 27/02/16:

A.Rattan & C.Nicholls beat J.Prior & W.Carew 3-2 (9-12, 6-12, 12-0, 12-5, 12-4)

B.van Vlymen & H.MacCaig beat W.Edmonds & B.Belsham 3-0 (12-8, 12-9, 12-9)

E.Mann & L.Pugh beat L.Mills & R.Efiannayi 3-0 (12-3, 12-3, 12-2)


Old Ipswichians beat Berkhamsted 2 2-1 at Westway 23/02/16:

W.Gibbons & D.Leach beat H.MacCaig & M.Allen 3-0 (12-7, 12-4, 12-9)

Tom Fletcher & S.Woolfries beat F.Kuenburg & J.Skelton 3-0 (12-6, 12-2, 12-2)

Old Ipswichians conceded third pair


Old Millhillians 2 beat Old Citizens 1 2-1 at Highgate 15/02/16:

S.Tailor & C.Plummer beat R.Morgan & D.Davis 3-0 (12-6, 12-0, 12-1)

J.Patel & J.Hutcheson beat A.Lumbard & C.Ballingall 3-0 (12-8, 12-4, 12-2)

Old Millhillilans 2 conceded third pair


North Oxford 2 beat Old Ipswichians 2-1 at Aldenham 13/02/16:

G.Hoskins & N.Turnbull lost to Tom Fletcher & T.Gregory 0-3 (10-12, 5-12, 14-15)

S.Chapman & K.Hird beat P.Prior & C.Cooley 3-2 (5-12, 12-5, 12-7, 13-15, 15-11)

P.Lyndon & E.Scoones lost to J.Levick & R.Morgan* (8-12, 5-12, 13-11, 6-12)

* ineligible player named in advance


Old Millhillians 2 lost to St.Olave’s School 1 1-2 at Mill Hill 03/02/16:

V.Bhimjiyani* & M.Jackson beat M.Pugh & J.Tate 3-0

S.Tailor & J.Patel beat J.Prior & V.Shetty 3-0

J.Hutcheson & C.Vincent lost to S.Ujoodia & W.Carew 0-3 (2-12, 10-13, 10-15)

*ineligible player named in advance


Old Citizens 1 lost to Old Ipswichians 1-2 at Highgate 02/02/16:

A.Lumbard & R.Morgan lost to Tim Fletcher & W.Gibbons 0-3 (6-12, 2-12, 4-12)

A.Nice & D.Davis beat Tom Fletcher & C.Wheeler* 3-1 (14-11, 9-12, 12-9, 12-6)

Old Citizens 1 conceded third pair

*ineligible player named in advance


St.Olave’s School 1 beat North Oxford 2 2-1 at Orpington 30/01/16:

C.Jewkes & H.Ravi beat C.Austin & F.Fairhead 3-1 (12-3, 12-8, 11-13, 15-12)

K.Walton & J.Prior lost to G.Hoskins & K.Hird 0-3 (8-12, 1-12, 8-12)

C.Stocks & W.Carew beat S.Chapman & H.Asquith 3-0 (15-14, 12-6, 12-7)



Old Westminsters 2 lost to Old Salopians 1-2 at Westminster 26/01/16:

Details to follow


Old Etonians lost to Old Millhillians 2 1-2 at Westminster 18/01/16:

P.Roper & J.Hindle lost to S.Tailor & J.Patel 0-3 (3-12, 13-14, 8-12)

G.Harbord-Hammond & M.Powell lost to C.Vincent & J.Hutcheson 0-3 (6-12, 7-12, 2-12)

Old Millhillians 2 conceded third pair


North Oxford 2 lost to Team Westway 1 1-2 at Eton 17/01/16:

G.Hoskins & F.Fairhead lost to G.Chapman & W.Betts 0-3 (9-12, 3-12, 8-12)

C.Austin & A.Bishop lost to D.Patel & T.Betts 0-3 (5-12, 8-12, 3-12)

S.Chapman & K.Hird beat T.Thurnham & C.Wheeler 3-0 (12-5, 12-2, 12-7)


North Oxford 2 beat Old Millhillians 2 2-1 at Aldenham 09/01/16:

G.Pulsford & C.Austin beat S.Tailor & O.Sander 3-2 (2-12, 12-7, 13-12, 3-12, 12-7)

G.Hoskins & K.Hird beat A.Rennie & M.Bhimjiyani 3-0 (12-6, 12-7, 12-5)

S.Chapman & H.Asquith lost to J.Patel & C.Vincent 0-3 (0-12, 2-12, 4-12)


Berkhamsted 2 lost to North Oxford 2 1-2 at Berkhamsted 13/12/15:

A.Theodossi* & J.Doe beat C.Austin & S.Chapman 3-2 (7-12, 9-12, 12-10, 12-9, 12-3)

J.Skelton & M.Skelton beat G.Hoskins & K.Hird 3-1 (12-6, 12-6, 9-12, 12-6)

S.Wiggill & E.Casey lost to F.Turnbull & W.Carling 1-3 (12-3, 8-12, 12-6, 12-5)

*ineligible player named in advance


Old Westminsters 2 lost to Old Millhillians 2 1-2 at Westminster 01/12/15:

A.Jackson & S.Shah lost to S.Tailor & J.Patel 0-3

W.Illingworth & C.Shawcross lost to C.Vincent & M.Jackson 2-3

Old Millhillians 2 conceded third pair


Old Etonians beat Old Salopians 2-1 at Westminster 25/11/15:

A.Illingworth & J.Hindle beat T.Gerrard & G.Williams 3-0 (12-6, 12-11, 12-3)

A.Knight & P.Roper beat C.Hughes & C.Webster 3-1 (12-8, 7-12, 12-8, 12-6)

J.Asquith & G.Harbord-Hammond lost to A.Taylor & B.Alderson 1-3 (12-7, 5-12, 11-12, ret)


Team Westway 1 beat Berkhamsted 2 2-1 at Westway 24/11/15:

A.Rattan & J.Steadman lost to G.Chapman & W.Betts 0-3 (9-12, 9-12, 9-12)

R.Malik & J.Skelton beat D.Patel & T.Thurnham 2-1 (9-12, 14-13, 12-2 timed out)

D.Naik & W.Howard lost to N.Caplin & D.Arwas 0-3 (3-12, 5-12, 6-12)


Old Westminsters 2 lost to Old Citizens ½-2½ at Westminster 17/11/15:

S.Shah & A.Jackson drew with R.Morgan & J.Reynolds 2-2

W.Illingworth & C.Shawcross lost to B.Friedman & A.Lumbard 0-3

F.Krespi & N.Williams lost to C.Ballingall & B.Dovgyy 1-3


Old Ipswichians beat Old Westminsters 2 3-0 at Westminster 03/11/15:

W.Gibbons & D.Leach beat S.Shah & K.Lim 3-0 (13-11, 12-4, 12-2)

Tom Fletcher & T.Gregory beat A.Jackson & E.Levy 3-0 (12-6, 12-7, 12-9)

Old Westminsters 2 conceded third pair


North Oxford 2 beat Old Westminsters 2 3-0 at Eton 18/10/15:

G.Hoskins & S.Chapman beat F.Krespi & E.Levy 3-0 (12-5, 12-4, 12-7)

J.Nelmes & S.Nowinski beat N.Williams & E.Miles 3-0 (12-6, 12-1, 12-3)

H.Asquith & R.Scott beat E.Osen & H.Allan 3-0 (12-1, 12-9, 12-4)


Old Etonians lost to St.Olave’s School 1 0-3 at Westminster 12/10/15:

J.Asquith & B.Bygott-Webb lost to T.Gallagher & K.Nwuba 0-3 (2-12, 2-12, 6-12)

M.Powell & R.Braine lost to K.Walton & J.Tate 0-3 (5-12, 3-12, 4-12)

H.Asquith* & H.Russell* beat S.Ujoodia & W.Carew 2-1 (11-13, 12-9, 12-10)

*ineligible players named in advance


North Oxford 2 lost to Old Etonians 0-3 at Eton 04/10/15:

C.Austin & O.Lawton lost to M.Asquith & J.Parham 0-3 (7-12, 12-14, 4-12)

G.Hoskins & K.Hird lost to A.Knight & A.White 2-3 (12-6, 6-12, 12-5, 11-13, 4-12)

C.Davies & H.Asquith lost to J.Asquith & F.Wickes 0-3 (8-12, 2-12, 6-12)


Old Salopians beat North Oxford 2 3-0 at Westway 30/09/15:

R.Worth & G.Williams beat G.Hoskins & C.Austin 2-1 (12-7, 7-12, 12-4, 8-9 timed out)

T.Cox & B.Alderson beat S.Chapman & K.Hird 3-0 (12-5, 12-5, 12-3)

T.Gerrard & M.Quinn beat R.Morgan* & R.Scott 3-0 (12-2, 12-2, 12-3)

* ineligible player named in advance


Berkhamsted 2 lost to Old Salopians 0-3 at Berkhamsted 29/09/15:

A.Rattan & A.Joyce* lost to G.Thomason & H.Lewis 0-3

C.Debonnaire & D.Foster* lost to E.Rose* & C.Hughes 0-3

D.Naik & A.Theodossi* lost to S.Welti & G.Williams 0-3 (6-12, 7-12, 6-12)

*eligibility agreed in advance


Old Westminsters 2 lost to St.Olave’s School 1 0-3 at Westminster 29/09/15:

S.Shah & K.Lim lost to B.Wang & C.Self 0-3 (5-12, 11-14, 2-3 ret)

W.Illingworth & A.Jackson lost to J.Tate & K.Walton 1-3 (10-15, 7-12, 12-5, 2-12)

M.Mostafavi & F.Krespi lost to C.Stocks & W.Carew 0-3 (7-12, 5-12, 1-12)


Berkhamsted 2 beat Old Citizens 1 2-1 at Westway 23/09/15:

E.Hewens & R.Malik beat J.Reynolds & A.Nice 3-0 (12-6, 12-7, 12-9)

J.Skelton & M.Scurr beat A.Lumbard & R.Morgan (12-8, 12-7, 12-5)

E.Mann & F.Kuenburg lost to J.Robinson & C.Ballingall 0-3 (10-12, 7-12, 8-12)


Old Etonians beat Old Westminsters 2 3-0 at Westminster 22/09/15:

W.Sorrell & A.Illingworth beat C.Shawcross & G.Illingworth 3-0 (12-5, 12-0, 12-3)

A.Knight & P.Roper beat S.Shah & K.Lim 3-0 (12-8, 12-3, 12-5)

G.Harbord-Hammond & M.Asquith beat E.Osen & M.Mostafavi 3-0 (12-3, 12-6, 12-5)


Old Westminsters 2 lost to Berkhamsted 2 0-3 at Westminster 15/09/15:

A.Jackson & S.Shah lost to J.Steadman & M.Scurr 1-3 (12-9, 7-12, 7-12, 10-13)

F.Krespi & E.Levy lost to M.Skjott & R.Malik 0-3 (4-12, 5-12, 10-12)

R.Scott* & M.Mostafavi lost to J.Skelton & D.Naik 0-3 (4-12, 1-12, 5-12)

*ineligible player named in advance


Old Etonians beat Old Ipswichians 3-0 at Westminster 14/09/15:

W.Sorrell & T.Kirkby beat Tom Fletcher & P.Boughton 3-0 (12-5, 12-1, 12-3)

A.Knight & M.Asquith beat J.Wright & F.Wickes* 3-0 (12-4, 12-3, 12-5)

Old Ipswichians conceded third pair

*ineligible player named in advance


Old Millhillians 2 beat Berkhamsted 2 3-0 at Mill Hill 08/09/15:

S.Tailor & A.Rennie beat A.Theodossi* & A.Rattan 3-1 (12-11, 12-8, 11-12, 12-4)

C.Plummer & A.Holmes beat C.Nicholls & N.Tivey 3-0 (12-5, 12-2, 12-4)

J.Adler & B.Balcombe beat F.Kuenburg & E.Mann 3-0 (12-2, 12-5, 12-2)

*eligibility agreed in advance


Old Salopians beat Old Millhillians 2 2-1 at Westminster 02/09/15:

G.Thomason & G.Williams beat A.Rennie & C.Plummer 3-0 (12-3, 14-11, 12-2)

I.Mitchell & T.Cox lost to V.Bhimjiyani* & A.Holmes 1-3 (12-13, 15-12, 1-12, 4-12)

Old Millhillians 2 conceded third pair

*eligibility agreed in advance