Slice 4

Advanta Wealth League Division 2 results 2021/22

 

advanta logo copper 001

 

Old Cholmeleians 2 beat St.Olave's School 1 3-0 at Highgate 30/04/22:

Ab.Bhattacharya & J.Ledigo beat A.Deshmukh & C.Michaels 3-1 (12-8, 9-12, 12-9, 15-14)

Ar.Bhattacharya & T.Lethbridge beat E.Smith & F.Baron 3-0 (12-5, 12-5, 12-9)

B.Womack & T.Halstead beat C.Wheeler & C.Nkwocha 3-0 (12-9, 12-4, 12-6)

 

North Oxford 2 beat Old Cholmeleians 2 2-1 at Aldenham 23/04/22:

G.Pulsford & P.Scholey lost to Ab.Bhattacharya & E.Scoones 0-3 (7-12, 10-15, 7-12)

M.Chinery & S.Thatcher beat T.Halstead & T.Bush 3-0 (12-7, 12-5, 12-3)

Old Cholmeleians 2 conceded third pair

 

Old Ipswichians lost to Old Salopians 2 0-3 at Westminster 20/04/22:

I.Weaver & T.McCahon lost to S.Welti & H.Blofield 0-3 (11-14, 9-12, 8-12)

T.Gregory & C.Lyle lost to G.Williams & T.Gerrard 0-3 (8-12, 4-12, 3-12)

P.Forrest & R.Morgan lost to M.Quinn & O.O'Callaghan-Brown 0-3 (2-12, 3-12, 4-12)

 

Old Ipswichians beat St.Olave's School 1 3-0 at Ipswich 16/04/22:

T.Gregory & I.Weaver beat A.Abrahams* & H.Ravi 3-1 (11-12, 12-7, 15-14 ret)

St.Olave's School 1 conceded second and third pairs

 

Old Cholmeleians 2 beat Team Westway 1 2-0 at Highgate 12/04/22:

Ab.Bhattacharya & O.Hallam beat A.Abrahams & C.Lumbard 3-0 (13-12, 12-10, 12-10)

Ar.Bhattacharya & T.Halstead beat T.Campbell & P.Griffiths 3-0 (12-9, 12-7, 12-7)

3rd pair not played due to late Covid withdrawal

 

Old Westminsters 2 lost to Team Westway 1 1-2 at Westminster 05/04/22:

H.de Quetteville & C.Koksal beat A.Abrahams & C.Lumbard 3-1 (12-3, 11-13, 12-4, 12-8)

W.Reid & A.Vinen lost to T.Campbell & B.Bannerman 0-3 (9-12, 4-12, 7-12)

J.Poulard & O.Black lost to P.Griffiths & E.Vaughan-Hughes 0-3 (conceded due to late arrival)

 

Old Berkhamstedians lost to Old Salopians 2 0-3 22/03/22:

Old Berkhamstedians conceded all three pairs

 

North Oxford 2 beat St.Olave's School 1 3-0 at Aldenham 19/03/22:

P.Holland & W.Thomas beat D.Robson & C.Nkwocha 3-1 (15-14, 12-5, 10-15, 12-8)

A.Bishop & S.Thatcher beat V.Shetty & S.Shetty 3-0 (12-11, 12-6, 12-6)

I.Mitchell & H.Asquith beat C.McMichael & M.Tsioupini 3-2 (14-11, 13-11, 8-12, 9-12, 12-8)

 

Old Westminsters 2 beat Old Ipswichians 3-0 at Westminster 15/03/22:

I.Salim & W.Capstick beat T.Gregory & P.Forrest 3-0 (12-2, 12-9, 12-9)

S.Shah & J.Poulard beat E.Habershon & W.Reid* 3-0

Old Ipswichians conceded third pair

*ineligible player named in advance

 

Old Millhillians 2 lost to Old Salopians 2 0-3 at Mill Hill 15/03/22:

I.Jochim & C.Graville lost to G.Williams & M.Hughes 0-3 (3-12, 2-12, 5-12)

J.Hutcheson & J.Lefort lost to O.O'Callaghan-Brown & C.Jones 0-3 (7-12, 8-12, 11-14)

Old Millhillians 2 conceded third pair

 

Old Cholmeleians 2 lost to Old Salopians 2 0-3 at Highgate 08/03/22:

Ar.Bhattacharya & E.Scoones lost to J.Flowers & G.Williams 0-3 (1-12, 7-12, 1-12)

Ab.Bhattacharya & A.DeFreitas-Vile lost to M.Hughes & M.Quinn 0-3

P.Bracken & D.Bloor-Young lost to C.Jones & ? (5-12, 3-12, 5-12)

 

St.Olave's School 1 beat Old Etonians 2-1 at Orpington 05/03/22:

D.Robson & C.Michaels lost to J.Piggot & W.Ponsonby 0-3 (3-12, 8-12, 0-12)

Old Etonians conceded second and third pairs

 

Old Etonians lost to North Oxford 2 1-2 at Eton 26/02/22:

W.Sorrell & S.Corso lost to S.Simmons & C.Austin 1-3 (3-12, 2-12, 12-7, 3-12)

B.Swallow & O.Turpin lost to K.Hird & S.Thatcher 0-3 (4-12, 2-12, 10-13)

W.Ponsonby & H.Bains beat S.Chapman & H.Asquith 3-1 (12-11, 12-9, 8-12, 14-11)

 

St.Olave's School 1 beat Old Westminsters 2 3-0 at Orpington 26/02/22:

Old Westminsters 2 conceded all three pairs

 

Old Harrovians 2 beat Old Ipswichians 3-0 at Harrow 26/02/22:

Old Ipswichians conceded all three pairs

 

Old Berkhamstedians lost to North Oxford 2 0-3 at Westway 23/02/22:

A.Rattan & C.Davey lost to N.Turnbull & K.Hird 0-3 (7-12, 4-12, 9-12)

A.Pemberton & W.Roen-Tate lost to M.Chinery & S.Thatcher 0-3 (7-12, 6-12, 7-12)

J.Green & F.Butler lost to I.Mitchell & R.Thorogood 0-3 (7-12, 4-12, 4-12)

 

Old Salopians 2 beat St.Olave's School 1 3-0 at Highgate 23/02/22:

St.Olave's School 1 conceded all three pairs

 

Old Harrovians 2 lost to Old Cholmeleians 2 0-3 at Harrow 22/02/22:

Old Harrovians 2 conceded all three pairs

 

Team Westway 1 lost to Old Millhillians 2 0-3 at Westway 15/02/22:

Team Westway 1 conceded all three pairs

 

Old Etonians beat Old Salopians 2 2-1 at Westminster 10/02/22:

S.Oppenheimer & A.Wellesley lost to S.Welti & G.Williams 2-3 (12-9, 8-12, 9-12, 12-10, 9-12)

J.Piggot & M.Asquith beat T.Gerrard & J.Flowers 3-1 (12-8, 9-12, 12-9, 12-6)

W.Ponsonby & R.Swallow beat J.Argyle & M.Quinn 3-0 (12-7, 12-8, 12-5)

 

Old Millhillians 2 lost to North Oxford 2 1-2 at Mill Hill 08/02/22:

I.Jochim & H.Gibson-Leitao beat C.Austin & N.Turnbull 3-0 (12-6, 12-9, 12-0)

A.Field & L.Vanhaesebroeck lost to G.Pulsford & K.Hird 0-3 (4-12, 7-12, 5-12)

J.Hutcheson & C.Graville lost to M.Chinery & S.Thatcher 0-3 (8-12, 3-12, 4-12)

 

Old Westminsters 2 beat Old Harrovians 2 2-1 at Westminster 08/02/22:

A.Benson & H.de Quetteville lost to O.Denby & R.Bryan 0-3 (3-12, 5-12, 6-12)

Old Harrovians 2 conceded second and third pairs

 

Old Westminsters 2 lost to Old Salopians 2 1-2 at Westminster 01/02/22:

H.de Quetteville & C.Koksal beat C.Hughes & H.Blofield 3-1 (12-4, 9-12, 12-6 ret)

W.Capstick & K.Lim lost to T.Gerrard & J.Flowers 0-3 (1-12, 3-12, 10-12)

A.Vinen & Ar.Bhattacharya* beat G.Williams & J.Argyle 3-1 (6-12, 12-0, 12-3, 12-7)

*ineligible player named in advance

 

North Oxford 2 lost to Old Salopians 2 0-3 at Eton 30/01/22:

C.Austin & K.Hird lost to G.Williams & A.Morris 0-3 (10-13, 1-12, 13-15)

M.Chinery & F.Kottler lost to M.Hughes & R.Oliphant-Callum 0-3 (7-12, 3-12, 10-12)

S.Chapman & J.Hopkins lost to M.Quinn & O.O'Callaghan-Brown 0-3 (10-12, 5-12, 5-12)

 

Old Etonians beat Team Westway 1 3-0 at Westminster 26/01/22:

M.Asquith & W.Sorrell beat A.Abrahams & B.Bannerman 3-0 (13-11, 12-5, 12-7)

Team Westway 1 conceded second and third pairs

 

Old Harrovians 2 beat Old Berkhamstedians 2-1 at Harrow 25/01/22:

O.Denby & P.Ashworth beat A.Rattan & C.Nicholls 3-1 (12-2, 10-12, 12-10, 12-11)

N.Shepard & C.Stone lost to J.Pemberton & A.Pemberton 2-3 (10-12, 12-3, 7-12, 12-10, 2-12)

W.Clutton & E.Tate beat R.Doe & D.Livingstone 3-0 (12-4, 12-8, 12-7)

 

Old Millhillians 2 beat Old Ipswichians 2-1 at Highgate: 18/01/22:

H.Gibson-Leitao & I.Jochim beat T.Gregory & S.Christopher 3-0 (12-10, 12-8, 12-10)

A.Field & J.Weller beat C.Cooley & P.Forrest 3-0 (12-5, 14-12, 12-8)

L.van Haesebroeck & J.Hutcheson lost to R.Morgan & E.Habershon 0-3 (12-14, 8-12, 7-12)

 

Old Ipswichians beat North Oxford 2 2-1 at Ipswich 15/01/22:

T.Gregory & M.Graves beat G.Hoskins & S.Chapman 3-0 (12-5, 12-6, 12-2)

S.Cass & C.Cooley lost to M.Chinery & S.Thatcher 0-3 (10-12, 7-12, 5-12)

P.Boughton & J.Gray beat I.Mitchell & H.Asquith 3-0 (12-9, 12-8, 12-9)

 

Team Westway 1 lost to Old Salopians 2 0-3 at Westway 11/01/22:

A.Abrahams & C.Lumbard lost to C.Hughes & S.Welti 0-3 (4-12, 8-12, 4-12)

E.Vaughan-Hughes & M.Tavra lost to G.Williams & H.Blofield 0-3 (5-12, 6-12, 3-12)

T.Campbell & B.Bannerman lost to C.Jones & M.Quinn 0-3 (4-12, 6-12, 10-12)

 

Old Etonians beat Old Harrovians 2 3-0 at Westminster 09/01/22:

W.Sorrell & S.Oppenheimer beat M.de Souza Girao & J.Hammond 3-1 (12-8, 12-2, 9-12, 12-7)

Old Harrovians 2 conceded second and third pairs

 

Old Berkhamstedians beat Old Millhillians 2 2-1 at Westminster 14/12/21:

A.Joyce* & C.Nicholls lost to I.Jochim & H.Gibson-Leitao (11-13, 4-12 ret)

A.Rattan & J.Pemberton beat A.Field & J.Coakley 3-2 (0-12, 12-9, 12-9, 2-12, 12-5)

C.Davey & W.Roen-Tate beat L.van Haesebroeck & C.Graville 3-0 (12-3, 12-3, 12-0)

*ineligible player named in advance

 

Old Westminsters 2 lost to North Oxford 2 1-2 at Westminster 07/12/21:

H.de Quetteville & C.Koksal beat P.Roper & N.Turnbull 3-0 (12-7, 12-6, 12-1)

S.Shah & B.Merrett lost to G.Pulsford & C.Austin 0-3 (13-15, 3-12, 4-12)

W.Reid & O.Black lost to K.Hird & S.Thatcher 0-3 (5-12, 2-12, 5-12)

 

Old Harrovians 2 lost to North Oxford 2 0-3 at Harrow 04/12/21:

N.Shephard & C.Stone lost to G.Hoskins & K.Hird 0-3 (5-12, 7-12, 13-15)

G.Stanhope & A.Anderson lost to M.Chinery & S.Thatcher 0-3 (9-12, 7-12, 1-12)

E.Clutton & W.Tate lost to S.Chapman & I.Mitchell 1-3 (12-10, 13-14, 9-12, 8-12)

 

Old Westminsters 2 beat Old Etonians 2-1 at Westminster 01/12/21:

S.Shah & I.Salim lost to J.Cobb & C.Fairbanks-Smith 1-2 (11-14, 12-7, 10-13 timed out)

H.de Queteville & C.Koksal beat A.Wellesley & M.Asquith 2-1 (12-3, 12-6, 6-12, 7-9 timed out)

B.Merrett & W.Reid beat R.Swallow & E.MacDonald-Buchanan 3-0 (12-4, 12-8, 12-7)

 

Old Harrovians 2 drew with Old Salopians 2 0-0 at Harrow 30/11/22:

Match abandoned due to court conditions.

 

Old Berkhamstedians beat Old Etonians 2-1 at Westminster 23/11/21:

A.Rattan & C.Nicholls lost to A.Illingworth & J.Cobb 2-3 (10-13, 12-10, 5-12, 12-5, 5-12)

J.Pemberton & W.Roen-Tate beat R.Swallow & R.MacMillan 3-0 (12-2, 12-4, 12-6)

Old Etonians conceded third pair

 

St.Olave's School 1 beat Old Millhillilans 2 3-0 at Orpington 23/11/21:

Old Millhillians 2 conceded all three pairs

 

Old Westminsters 2 beat Old Cholmeleians 2 3-0 at Westminster 16/11/21:

S.Shah & B.Merrett beat Ab.Bhattacharya & D.Lioubimov 2-1 (12-9, 12-7, 11-12 timed out)

I.Salim & W.Capstick beat G.Chapman & J.Ledigo 3-0 (12-7, 12-8, 12-6)

O.Black & K.Lim beat E.Scoones & P.Bracken 3-1 (14-15, 12-6, 12-7, 12-9)

 

Old Millhillians 2 lost to Old Etonians 0-3 at Highgate 09/11/21:

A.Field & I.Jochim lost to J.Cobb & A.Wellesley 0-3 (6-12, 8-12, 9-12)

M.Bhimjiyani & H.Gibson-Leitao lost to S.Oppenheimer & T.Pease 1-3 (8-12, 13-14, 12-9, 8-12)

R.Levy & C.Granville lost to R.MacMillan & A.Knight 30- (7-12, 5-12, 8-12)

 

Old Cholmeleians 2 lost to Old Etonians 1-2 at Highgate 03/11/21:

G.Chapman & T.Lethbridge lost to A.Wellesley & J.Cobb 1-3 (7-12, 8-12, 12-3, 8-12)

T.Halstead & J.Ledigo lost to M.Asquith & W.Ponsonby 0-3 (4-12, 4-12, 4-12)

Old Etonians conceded third pair

 

Old Millhillians 2 lost to Old Westminsters 2 1-2 at Mill Hill 19/10/21:

A.Field & A.Shah lost to S.Shah & C.Koksal 0-3 (4-12, 7-12, 9-12)

J.Hutcheson & H.Gibson-Leitao beat W.Reid & K.Lim 3-0 (9-7 ret)

Old Millhillians 2 conceded third pair

 

Old Cholmeleians 2 drew with Old Ipswichians 1½-1½ at Highgate 19/10/21:

E.Scoones & Ab.Bhattacharya drew with C.Lyle & I.Wagland 2-2 (12-6, 7-12, 12-0, 3-12, 3-4 timed out)

D.Lioubimov & M.Briscoe lost to M.Graves & T.Gregory 0-3 (3-12, 1-12, 3-12)

T.Halstead & J.Ledigo beat C.Cooley & E.Habershon 3-0 (12-7, 12-9, 14-12)

 

Team Westway 1 lost to North Oxford 2 1-2 at Westway 13/10/21:

A.Abrahams & T.Campbell lost to G.Hoskins & K.Hird 1-3 (9-12, 4-12, 12-10, 3-12)

F.Lebon & E.Vaughan-Hughes beat S.Chapman & M.Chinery 3-1 (7-12, 12-8, 12-3, 12-9)

J.Caplin & E.Habershon* lost to S.Thatcher & R.Thorogood 0-3 (3-12, 9-12, 3-12)

*ineligible player named in advance

 

Old Berkhamstedians drew with Old Ipswichians 1½-1½ at Westminster 11/10/21:

C.Nicholls & A.Joyce* beat S.Christopher & C.Lyle 3-0 (12-3, 12-1, 12-10)

A.Rattan & J.Pemberton beat T.Gregory & P.Forrest 3-0 (12-4, 12-7, 12-10)

C.Davey & W.Roen-Tate drew with C.Cooley & E.Habershon 2-2 (12-8, 14-12, 6-12, 5-12, 1-3 timed out)

*ineligible player named and agreed in advance

 

St.Olave's School 1 beat Team Westway 1 2-1 at Orpington 02/10/21:

H.Ravi & E.Smith beat A.Abrahams & T.Campbell 3-0 (12-7, 14-13, 15-13)

N.Tripathi & C.Nkwocha lost to B.Bannerman & F.Lebon 0-3 (6-12, 8-12, 2-12)

F.Baron & G.Nsenga beat M.Street & A.Tomlinson*

*ineligible player named in advance

 

Old Cholmeleians 2 beat Old Berkhamstedians 2-1 at Highgate 29/09/21:

J.Ho* & G.Chapman beat A.Joyce* & J.Pemberton 3-0 (14-11, 12-8, 14-13)

Ar.Bhattacharya & J.Ledigo lost to C.Davey & A.Rattan 1-3 (6-12, 13-10, 7-12, 9-12)

T.Halstead & D.Davis beat W.Roen-Tate & D.Livingston 3-0 (12-6, 14-11, 12-8)

*ineligible players mutually agreed in advance

 

Old Millhillians 2 lost to Old Harrovians 2 1-2 at Highgate 28/09/21:

A.Field & A.Shah lost to M.de Souza Girao & F.Prickett 0-3 (9-12, 7-12, 2-12)

H.Gibson Leitao & J.Weller lost to J.Barley & P.Ashworth 0-3 (2-12, 5-12, 3-9 ret)

Old Harrovians 2 conceded third pair

 

Old Etonians beat Old Ipswichians 3-0 at Westminster 22/09/21:

J.Piggot & A.Wellesley beat M.Graves & T.Gregory 3-0 (12-9, 12-9, 12-5)

J.Cobb & M.Asquith beat C.Cooley & E.Habershon 3-0 (12-2, 12-6, 12-2)

W.Ponsonby & T.Macdonald-Buchanan beat P.Forrest & M.Johnson 3-0 (12-6, 12-7, 12-4)

 

Old Millhillians 2 lost to Old Cholmeleians 2 0-3 at Mill Hill 16/09/21:

A.Shah & A.Field* lost to G.Chapman & D.Lioubimov 1-3 (9-12, 15-11, 9-12, 11-13)

J.Hutcheson & B.Balcombe lost to E.Scoones & T.Halstead 0-3 (6-12, 6-12, 3-12)

Old Millhillians 2 conceded third pair

*ineligible player named in advance

 

Team Westway 1 lost to Old Berkhamstedians 0-3 at Westway 08/09/22:

Team Westway 1 conceded all three pairs



St.Olave’s School lost to Old Berkhamstedians 0-3 at Orpington

 

Team Westway 1 v Old Ipswichians

Match not played. Both teams receive 1½ penalty points.

 

Old Harrovians 2 v St.Olave's School 1

Match not played. Both teams receive 1½ penalty points.

 

Old Harrovians 2 v Team Westway 1

Match not played. Both teams receive 1½ penalty points.

 

Old Berkhamstedians v Old Westminsters 2

Match not played. Both teams receive 1½ penalty points.