Skip to main content
Slice 4

Advanta Wealth League Division 1 results 2023/24

 

advanta logo copper 001

 

North Oxford 1 beat Old Millhillians 1 3-0 at Aldenham 25/02/24:

A.Abrahams & A.Cameron-Blackie beat V.Bhimjiyani & J.Lefort 3-0 (12-8, 12-6, 13-11)

G.Pulsford & F.Manderson-Harkin beat B.Briggs & C.Graville 3-0 (12-6, 12-10, 12-2)

Old Millhillians 1 conceded third pair

 

Old Cholmeleians 1 lost to North Oxford 1 24/02/24:

Ar.Bhattacharya & V.Kassardjian lost to N.Caplin & B.Swallow 0-3 (0-12, 6-12, 4-12)

B.Merrett* & S.Shah* beat A.Abrahams & D.Patel 3-0 (12-3, 12-7, 12-10)

E.Scoones & J.Ledigo beat G.Hoskins & S.Thatcher 3-2 (4-12, 7-12, 12-11, 13-11 ret)

*ineligible players named in advance

 

Old Salopians 1 beat Old Millhillians 1 3-0 at Highgate 20/02/24:

E.Taylor & S.Welti beat S.Tailor & C.Plummer 2-1 (9-12, 15-12, 13-12, 4-11 timed out)

R.Worth & H.Blofield beat O.Sander & V.Bhimjiyani 3-2 (6-12, 7-12, 12-7, 12-4, 12-6)

C.Hughes & T.Cox beat A.Field & E.Gosnell 3-0 (12-3, 12-0, 12-6)

 

Old Olavians lost to North Oxford 1 0-3 at Orpington 17/02/24:

T.Arjaria & A.Anoop lost to N.Caplin & A.Abrahams 2-3 (12-0, 12-0, 1-12, 1-12, 7-12)

M.Scurr & A.Akanda lost to G.Pulsford & A.Cameron-Blackie 2-3 (3-12, 12-6, 12-5, 1-12, 8-12)

D.Robson & E.Phillips lost to G.Hoskins & N.Turnbull 0-3 (7-12, 6-12, 3-12)

 

Old Salopians 1 beat Old Harrovians 3-0 at Westway 13/02/24:

E.Taylor & R.Worth beat O.Denby & N.Shaw 3-1 (6-12, 12-6, 12-5, 12-6)

S.Welti & C.Hughes beat J.Fleming & R.Tyler 3-0 (12-1, 12-5, 12-0)

G.Williams & H.Blofield beat H.Collins & E.Hewens 3-0 (12-6, 12-4, 12-3)

 

Old Westminsters 1 beat North Oxford 1 3-0 at Highgate 13/02/24:

R.Houlden & H.Young beat S.Cooley & J.Piggot 3-0 (12-2, 12-7, 12-5)

L.Brock & I.Salim beat A.Abrahams & M.Asquith 3-0 (12-2, 12-0, 12-1)

B.Merrett & J.Alster beat K.Hird & C.Austin 3-0 (12-7, 14-11, 12-3)

 

North Oxford 1 beat Old Olavians 2-1 at Aldenham 27/01/24:

A.Abrahams & B.Hart lost to T.Arjaria & A.Agarwal 2-3 (12-1, 5-12, 2-12, 12-7, 10-12)

S.Simmons & C.Austin beat D.Robson & E.Phillips 3-0 (12-1, 12-4, 12-3)

B.Swallow & M.Asquith beat A.Anoop & A.Lewis 3-0 (12-2, 12-2, 12-0)

 

Old Harrovians lost to Old Salopians 1 0-3 at Harrow 20/01/24:

N.Shaw & O.Denby lost to S.Welti & H.Blofield 0-3 (7-12, 12-13, 6-12)

J.Fleming & E.Hewens lost to T.Cox & G.Williams 0-3 (6-12, 7-12, 6-12)

B.Bradley & T.Shi lost to O.O'Callaghan-Brown & L.Lloyd-Jones 0-3 (4-12, 5-12, 4-12)

 

Old Harrovians beat North Oxford 1 3-0 at Harrow 20/01/24:

T.Dunbar & G.Stanhope beat A.Abrahams & B.Swallow 3-0 (12-4, 12-7, 12-7)

O.Denby & J.Barley beat G.Pulsford & D.Patel 3-0 (12-8, 12-9, 12-2)

J.Fleming & E.Hewens beat G.Hoskins & S.Thatcher 3-0 (12-8, 12-6, 12-2)

 

Old Millhillians 1 lost to Old Westminsters 1 0-3 at Mill Hill 16/01/24:

S.Tailor & C.Plummer lost to R.Houlden & H.Young 0-3 (8-12, 3-12, 2-12)

V.Bhimjiyani & O.Sander lost to L.Brock & I.Salim 0-3 (3-12, 0-12, 9-12)

E.Gosnell & B.Briggs lost to H.de Quetteville & J.Alster 0-3 (1-12, 1-12, 3-12)

 

Old Salopians 1 beat North Oxford 1 3-0 at Highgate 16/01/24:

E.Taylor & S.Welti beat N.Caplin & A.Abrahams 3-0 (14-13, 12-7, 12-6)

R.Worth & C.Hughes beat M.Asquith & J.Piggot 3-0 (12-1, 12-6, 12-9)

H.Blofield & G.Williams beat I.Wagland & W.Ponsonby 3-0 (12-4, 12-5, 12-4)

 

Old Harrovians beat Old Cholmeleians 1 3-0 at Harrow 13/01/24:

T.Dunbar & O.Denby beat J.Hopkins & Ar.Bhattacharya 3-0 (12-3, 12-0, 12-8)

F.Prickett & J.Barley beat R.Morgan & D.Lioubimov 3-0 (12-0, 12-0, 12-3)

M.de Souza Girao & G.Stanhope beat T.Blackshaw & J.Bluston 3-0 (12-8, 12-8, 12-8)

 

Old Harrovians beat Old Millhillians 1 2-1 at Harrow 07/01/24:

T.Dunbar & O.Denby beat S.Tailor & C.Plummer 3-0 (12-7, 12-7, 12-5)

R.Tyler & F.Prickett lost to V.Bhimjiyani & A.Rennie 0-3 (6-12, 6-12, 11-13)

J.Fleming & E.Hewens beat V.Gudiwala & J.Patel 3-0 (12-9, 12-3, 12-2)

 

Berkhamsted 1 lost to Old Westminsters 1 0-3 at Berkhamsted 13/12/23:

G.Campbell & R.Perrie lost to R.Houlden & B.Merrett 2-3 (10-13, 12-9, 9-12, 15-12, 14-15)

A.Theodossi & C.Davey lost to H.Young & J.Alster 3-0 (1-12, 6-12, 4-12)

J.Pemberton & W.Roen-Tate lost to L.Brock & S.Shah 0-3 (6-12, 3-12, 3-12)

 

North Oxford 1 lost to Old Salopians 1 1-2 at Mill Hill 09/12/23:

S.Cooley & T.McCahon beat S.Welti & H.Blofield 3-0 (12-7, 12-7, 12-7)

M.Asquith & I.Wagland lost to T.Cox & C.Hughes 0-3 (3-12, 8-12, 4-12)

P.Holland & S.Thatcher lost to M.Hughes & A.Morris 0-3 (6-12, 8-12, 4-12)

 

Old Olavians 1 beat Old Westminsters 1 2-1 at Orpington 09/12/23:

J.Toop & T.Barker lost to R.Houlden & L.Brock 2-3 (4-12, 12-4, 12-8, 10-13, 8-12)

T.Arjaria & A.Agarwal beat A.Vinen & V.Kassardjian* 3-0 (12-5, 12-6, 12-5)

K.Bhavsar & H.Ravi drew with D.Robson* & V.Shetty* 1-1 (12-4, 13-14 timed out)

*ineligible players named in advance

 

Berkhamsted 1 lost to Old Salopians 1 0-3 at Berkhamsted 28/11/23:

G.Campbell & J.Pemberton lost to E.Taylor & S.Welti 1-3 (12-2, 14-15, 4-7 ret)

D.Foster & A.Theodossi lost to R.Worth & H.Blofield 0-3 (6-12, 7-12, 5-12)

C.Davey & C.Holroyd lost to G.Williams & M.Quinn 0-3 (7-12, 12-14, 10-12)

 

Old Harrovians lost to Old Westminsters 1 0-3 at Harrow 18/11/23:

R.Tyler & N.Shaw lost to R.Houlden & J.Alster 0-3 (5-12, 1-12, 12-14)

F.Prickett & O.Denby lost to H.Young & S.Shah 0-3 (7-12, 4-12, 2-12)

R.Bryan & C.Efemuai lost to C.Koksal & N.Choustikov 2-3 (14-12, 10-12, 3-12, 12-8, 4-12)

 

North Oxford 1 lost to Old Westminsters 1 1-2 at Aldenham 11/11/23:

N.Caplin & S.Kaaber-Gore lost to R.Houlden & H.de Quetteville 0-3 (8-12, 4-12, 9-12)

T.McCahon & A.Abrahams lost to L.Brock & S.Shah 2-3 (12-4, 6-12, 12-7, 4-12, 11-15)

M.Asquith & B.Swallow beat A.Vinen & O.Meredith 3-0 (12-3, 12-4, 12-3)

 

Old Millhillians 1 lost to Berkhamsted 1 1-2 at Mill Hill 09/11/23:

V.Bhimjiyani & C.Plummer beat J.Pemberton & G.Wiseman 3-1 (12-6, 5-12, 12-1, 12-9)

S.Tailor & O.Sander lost to G.Campbell & C.Nicholls 0-3 (11-12, 9-12, 6-12)

E.Gosnell & B.Briggs lost to A.Theodossi & N.Woof 0-3 (4-12, 4-12, 5-12)

 

Old Salopians 1 beat Old Olavians 2½-½ at Highgate 08/11/23:

S.Welti & E.Taylor drew with J.Toop & T.Gallagher 2-2 (12-7, 12-9, 12-13, 13-14)

J.Flowers & R.Worth beat H.Ravi & T.Arjaria 3-0 (12-9, 12-6, 12-7)

H.Blofield & L.Lloyd-Jones beat T.Farmer & A.Agarwal 3-0 (12-4, 12-2, 12-7)

 

North Oxford 1 beat Old Harrovians 1 3-0 at Aldenham 04/11/23:

T.McCahon & A.Abrahams beat J.Fleming & F.Prickett 3-1 (10-12, 12-4, 12-8, 7-3 ret)

Old Harrovians 1 conceded second and third pairs

 

Old Millhilllians 1 lost to Old Salopians 1 1-2 at Mill Hill 31/10/23:

S.Tailor & C.Plummer beat S.Welti & R.Worth 3-0 (12-4, 12-8, 15-14)

V.Bhimjiyani & E.Gosnell lost to C.Hughes & H.Blofield 0-3 (7-12, 7-12, 7-12)

Old Millhilllians 1 conceded third pair

 

Old Cholmeleians 1 lost to Old Westminsters 1 0-3 at Highgate 31/10/23:

J.Ho & J.Hopkins lost to R.Houlden & L.Brock 1-3 (3-12, 4-12, 12-10, 3-12)

O.Light & J.Marks lost to H.Young & B.Merrett 1-3 (12-10, 4-12, 8-12, 6-12)

V.Kassardjian & D.Lioubimov lost to A.Vinen & J.Alster 1-3 (7-12, 10-12, 13-11, 5-12)

 

Old Salopians 1 beat Old Westminsters 1 2-1 at Highgate 24/10/23:

C.Hughes & S.Welti lost to R.Houlden & B.Merrett 0-3 (4-12, 5-12, 8-12)

E.Taylor & H.Blofield beat L.Brock & A.Benson 3-0 (12-3, 12-4, 12-6)

T.Cox & R.Worth beat A.Vinen & J.Alster 3-0 (12-7, 12-2, 12-5)

 

Old Millhillians 1 beat North Oxford 1 2-1 at Mill Hill 17/10/23:

V.Bhimjiyani & C.Plummer beat N.Caplin & A.Abrahams 3-1 (12-8, 8-12, 12-8, 12-7)

O.Sander & A.Field lost to T.McCahon & M.Asquith 0-3 (10-13, 7-12, 1-12)

S.Tailor & J.Hutcheson beat C.Austin & N.Turnbull 3-1 (12-9, 9-12, 12-11, 12-3)

 

Old Westminsters 1 beat Old Olavians 3-0 at Highgate 17/10/23:

H.Young & I.Salim beat T.Barker & P.Sathiyamoorthy 2-1 (9-12, 15-12, 15-10 timed out)

R.Houlden & S.Shah beat H.Wiseman & J.Prior 3-0 (12-4, 12-9, 12-5)

Old Olavians conceded third pair

 

Berkhamsted 1 beat Old Olavians 3-0 at Berkhamsted 15/10/23:

R.Perrie & J.Pemberton beat T.Gallagher & P.Sathiyamoorthy 3-0 (12-6, 12-4, 12-3)

A.Theodossi & C.Holroyd beat T.Arjaria & H.Ravi 3-2 (7-12, 12-5, 8-12, 14-11, 12-6)

G.Campbell & C.Davey beat S.Kundu & D.Robson 3-0 (12-3, 12-9, 12-8)

 

Old Salopians 1 beat Old Cholmeleians 1 3-0 at Highgate 10/10/23:

E.Taylor & R.Worth beat J.Ho & O.Light 3-0 (12-11, 12-6, 14-13)

S.Welti & C.Hughes beat J.Marks & E.Scoones 3-0 (12-3, 12-4, 12-6)

T.Cox & H.Blofield beat J.Ledigo & V.Kassardjian 3-0 (12-0, 12-3, 12-2)

 

Old Westminsters 1 beat Old Millhillians 2-1 at Highgate 10/10/23:

H.Young & I.Salim lost to C.Plummer & V.Bhimjiyani 1-2 (7-12, 12-5, 7-12, 7-8 timed out)

R.Houlden & H.de Quetteville beat S.Tailor & O.Sander 3-1 (12-8, 12-3, 9-12, 12-6)

S.Shah & B.Merrett beat A.Field & E.Gosnell 3-0 (12-7, 12-2, 12-5)

 

Old Olavians beat Berkhamsted 1 3-0 at Orpington 07/10/23:

J.Toop & T.Barker beat G.Wiseman & J.Pemberton 3-0 (12-3, 12-3, 15-13)

P.Sathiyamoorthy & T.Gallagher beat A.Theodossi & E.Horsley 3-0 (12-0, 12-6, 12-4)

T.Farmer & H.Ravi beat C.Davey & F.Webster 3-0 (12-6, 12-4, 12-8)

 

Old Olavians beat Old Harrovians 3-0 at Orpington 07/10/23:

Old Harrovians conceded all three pairs

 

Berkhamsted 1 beat North Oxford 1 2-1 at Berkhamsted 01/10/23:

G.Wiseman & J.Pemberton lost to A.Abrahams & T.McCahon 1-3 (10-12, 10-12, 12-8, 6-12)

A.Theodossi & T.Aston beat P.Scholey & D.Patel 3-0 (13-10, 12-9, 12-3)

D.Foster & C.Davey beat M.Chinery & A.Cameron-Blackie 3-0 (12-8, 12-8, 12-3)

 

Old Cholmeleians 1 beat Old Millhillians 1 3-0 at Highgate 26/09/23:

J.Ho & O.Light beat S.Tailor & C.Plummer 3-1 (15-12, 15-14, 8-12, 12-6)

Ab.Bhattacharya & J.Marks beat O.Sander & A.Field 2-1 (12-10, 11-12, 12-9 timed out)

J.Ledigo & R.Morgan beat V.Bhimjiyani & C.Graville 3-0 (ret)

 

Old Olavians lost to Old Salopians 1 1-2 at Orpington 26/09/23:

T.Gallagher & P.Sathiyamoorthy lost to E.Taylor & R.Worth 2-3 (0-12, 11-14, 12-6, 12-6, 11-13)

H.Wiseman & T.Arjaria lost to C.Hughes & T.Cox 0-3 (10-13, 6-12, 6-12)

T.Farmer & H.Ravi beat L.Lloyd-Jones & J.Flowers 3-1 (12-11, 12-6, 7-12, 12-7)

 

Old Cholmeleians 1 lost to Old Salopians 1 1-2 at Highgate 19/09/23:

J.Ho & J.Hopkins lost to E.Taylor & S.Welti 1-3 (14-13, 3-5 ret)

J.Marks & V.Kassardjian lost to R.Worth & T.Cox 0-3 (2-12, 1-12, 2-12)

Ar.Bhattacharya & G.Chapman beat L.Lloyd-Jones & M.Quinn 3-0 (12-8, 13-11, 12-7)

 

Old Westminsters 1 beat Berkhamsted 1 3-0 at Highgate 19/09/23:

H.Young & I.Salim beat A.Theodossi & C.Davey 3-0 (12-1, 12-1, 12-3)

R.Houlden & B.Merrett beat J.Pemberton & C.Doe 3-0 (12-4, 15-12, 12-4)

J.Alster & C.Koksal beat T.Aston & M.Doe 3-0 (12-4, 12-4, 12-3)

 

Old Cholmeleians 1 beat Old Harrovians 3-0 at Highgate 16/09/23:

Old Harrovians conceded all three pairs

 

Old Salopians 1 beat Berkhamsted 1 2-1 at Highgate 12/09/23:

E.Taylor & H.Blofield beat G.Wiseman & J.Pemberton 3-0 (12-7, 12-7, 12-9)

J.Flowers & T.Cox beat A.Theodossi & T.Aston 3-0 (12-3, 12-8, 12-1)

M.Hughes & L.Lloyd-Jones lost to G.Campbell & C.Davey 1-3 (8-12, 12-6, 7-12 ret)

 

North Oxford 1 lost to Berkhamsted 1 0-3 at Aldenham 10/09/23:

A.Abrahams & G.Hoskins lost to J.Pemberton & G.Wiseman 0-3 (7-12, 6-12, 8-12)

G.Pulsford & D.Patel lost to R.Perrie & C.Davey 1-3 (0-12, 7-12, 12-9, 5-12)

C.Austin & P.Holland lost to A.Theodossi & W.Roen-Tate 2-3 (12-4, 12-7, 9-12, 8-12, 1-5 ret)